wtorek, 23 października 2012

W ciągu najbliższych miesięcy świat może zostać sparaliżowany. Naukowcy: szykujmy się na najgorsze

Pora przygotować się na najgorsze - grzmią naukowcy. W ich opinii, w najbliższych miesiącach nasza dzienna gwiazda będzie wyjątkowo niespokojna. Ma to związek z nadchodzącym apogeum aktywności Słońca, która prognozowana jest na 2013 r. Według ekspertów, istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia burzy słonecznej, która doprowadzi do katastrofy o zasięgu globalnym.


Pomimo tego, że zwykli ludzie raczej nie zdają sobie z tego sprawy, rządy wielu krajów przygotowują się na możliwy kryzys spowodowany przez zwiększenie się liczby wybuchów na naszej najbliższej gwieździe. "Władze wielu państw podchodzą do tej sprawy bardzo poważnie" - powiedział Mike Hapgood, specjalista ds. meteorologii przy Rutherford Appleton Laboratory. "Niektóre z prognozowanych zjawisk są bardzo rzadkie, ale kiedy już do nich dojdzie, skutki mogą być katastrofalne".
Ekspert z ośrodka badawczego, usytuowanego w mieście Didcot, w hrabstwie Oxfordshire, zdradził, że ośrodki zarządzania kryzysowego działające w poszczególnych krajach wymieniają obecnie zagrożenia związane ze skutkami burz słonecznych jednym ciągiem obok takich niebezpieczeństw, jak wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi czy wystąpienie fal tsunami - poinformował serwis "Sky News".

Jeśli dojdzie do burzy słonecznej o największej przewidywalnej sile, skutki mogą być opłakane. Może dojść do awarii sieci elektrycznych, urządzeń telekomunikacyjnych oraz satelitów. Ryzyko wystąpienia takiego znaczącego zjawiska wynosi co dekadę (u szczytu aktywności Słońca) ok. 12 procent. Ostatni raz taki słoneczny kataklizm miał miejsce 150 lat temu, a w związku z tym, że zgodnie z oceną ekspertów, anomalia występuje średnio co 100 lat, jest wielce prawdopodobne, że właśnie w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy zostaniemy skonfrontowani z katastrofą o trudnych do wyobrażenia sobie dziś skutkach.

Najbardziej powinniśmy obawiać się tzw. koronalnych wyrzutów masy (z ang. CME - coronal mass ejections), czyli olbrzymich obłoków plazmy, które wyrzucane są w przestrzeń międzyplanetarną z prędkością przekraczającą często 5 milionów kilometrów na godzinę. Razem z CME, w kierunku naszej planety kierowane są olbrzymie pokłady materii (miliardy ton gazów emitujących promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe), mogące sięgać odległości kilkudziesięciu milionów kilometrów. Zjawisko polegające na cyklicznym wzroście aktywności Słońca nie jest oczywiście niczym nowym. W ostatnich latach obserwować można rosnącą aktywność Słońca. Przez 11 lat wzrasta ona regularnie, aby potem zacząć ulegać obniżeniu. Szczyt aktywności naszej gwiazdy w bieżącym cyklu przewidywany jest na 2013 r.

Można by więc powiedzieć, że skoro występuje ona z taką regularnością, to nie ma się czym przejmować. Nic bardziej mylnego - wszystko przez to, że erupcje, do jakich dochodzi na gwieździe mają szczególnie niekorzystny wpływ właśnie na wspomniane urządzenia elektroniczne, stacje transformatorowe, narzędzia komunikacyjne czy aparaturę GPS. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła popularność rozwiązań, których dostępność jeszcze kilka dekad temu była znacząco ograniczona. To wszystko oznacza, że skutki obecnych burz magnetycznych mogą być dla ludzkości bardziej dotkliwe niż kiedykolwiek przedtem.

Specjaliści obawiają się, że w przypadku najgorszego może dojść do sytuacji, w której np. znajdujące się powietrzu samoloty pasażerskie utracą łączność radiową z wieżami kontroli lotów. Nie trzeba chyba dodawać, czym mógłby skutkować powstały w takiej sytuacji chaos.

Już w tej chwili naukowcy z Europy oraz Ameryki Północnej zawiązali współpracę. W razie nadchodzącego niebezpieczeństwa mają informować rządy, firmy energetyczne oraz przewoźników lotniczych o skali zagrożenia.