środa, 12 marca 2014

Gazprom przejmuje część niemieckiej sieci gazociągów

PROGRAMY INFORMACYJNE RÓŻNYCH TELEWIZJI NALEŻY PRZYJMOWAĆ JAKO CZAS POŚWIĘCONY NA ANTENIE W CELU PRZEKAZANIA INFORMACJI NIE MAJĄCYCH I MIJAJĄCYCH SIĘ Z PRAWDĄ . DLACZEGO ? NO JAK KOMUŚ DOBRZE SIĘ ŻYJE , A KORZYŚCI SĄ ODPOWIEDNIE DO MOCY INFORMACJI.
 A TO KOSZTUJE. 

Dostawy z Rosji pokrywają jedną trzecią niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny

CO DO GAZU Z ROSJI W OPARCIU O PONIŻSZY ARTYKUŁ MOŻNA MIEĆ NIEODPARTE WRAŻENIE , ŻE JEDYNYM GAZEM W POLSCE BĘDZIE GAZ Z DUPY. OBYM SIĘ MYLIŁ.


веселые игры

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom przejmie latem, w ramach wymiany majątku z niemieckim koncernem BASF, znaczną część niemieckiej infrastruktury dystrybucji gazu ze zbiornikami na paliwo w Niemczech - podał w środę dziennik "Die Welt".


Obie firmy podpisały umowę w tej sprawie 23 grudnia zeszłego roku. Komisja Europejska zaakceptowała transakcję bez żadnych warunków - czytamy w niemieckim dzienniku. Realizacja umów spodziewana jest w połowie 2014 roku.


Zgodnie z porozumieniem, mająca siedzibę w Kassel firma Wintershall, będąca spółką BASF, przekazała Gazpromowi całą swoją działalność na odcinku dystrybucji gazu oraz magazynowania błękitnego paliwa w Niemczech. Do pakietu przejętego przez rosyjski koncern należą między innymi 50-procentowe udziały w handlującej gazem spółce Wingas, która dotychczas kierowana była wspólnie przez Rosjan i Niemców. Wingas ma 20-procentowy udział w niemieckim rynku gazu ziemnego.


Największy zbiornik

Jak pisze "Die Welt", w ręce Rosjan przechodzi w całości największy w Europie zbiornik gazu w Rehden pod Bremą o pojemności 4,4 mld metrów sześciennych. Taka ilość wystarczająca na roczne zaopatrzenie w gaz 2,2 mln domów jednorodzinnych.

Sieć istniejących w Niemczech zbiorników pozwala na przechowywanie prawie 23 mld metrów sześciennych gazu. Gazprom będzie więc właścicielem zbiornika zdolnego do przechowywania 20 proc. wszystkich niemieckich zapasów. Ponadto Gazprom otrzymał udziały w dwóch innych zbiornikach gazu - Jemgum w Dolnej Saksonii oraz Haidach w Austrii. Obiekt w Haidach obsługuje głównie rynek niemiecki. Ze względu na pojemność (2,6 mld metrów sześciennych) należy do największych w Europie.
10 mld euro obrotu

Obroty uzyskiwane przez obiekty przekazywane Gazpromowi przez BASF osiągnęły w 2012 roku 10 mld euro, a wypracowany przez nie zysk zamknął się kwotą 500 mln euro.

Przewodniczący zarządu BASF Kurt Bock zapowiedział po podpisaniu umowy, że jego koncern skoncentruje się teraz na zwiększeniu zysków z działalności wydobywczej gazu ziemnego. Wintershall otrzymał od Gazpromu w zamian 25-proc. udziały w złożach gazu Urengoi w Zachodniej Syberii.

Dostawy z Rosji pokrywają jedną trzecią niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Strona rosyjska od dawna domagała się dostępu do infrastruktury przesyłu gazu w Niemczech, sygnalizując, że nie chce ograniczać się do roli dostarczyciela tego surowca.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP