piątek, 2 stycznia 2015

Coraz więcej Niemców popiera akcje antyislamskie

Ankieta, w której przepytano 1006 osób przeprowadzona dla tygodnika "Stern" pokazuje, że 30 proc. Niemców przyłączyłoby się do antymuzułmańskiego marszu i poarła go, gdyby był organizowany w ich miejscowości. Bardzo wielu Niemców uważa, iż islam wywiera taki wpływ na życie w Niemczech, że marsze takie są uzasadnione.

Co prawda dwie trzecie respondentów jest zdania, że twierdzenia o islamizacji Niemiec są przesadzone, ale wielu obywateli Niemiec jest zaniepokojonych liczbą osób starających się o azyl, w tym uchodźców z Syrii - pisze Reuters przypominając, że zasady przyznawania azylu w Niemczech należą do najbardziej liberalnych na świecie.

W roku 2014 do Niemiec przybyło ok. 200 000 potencjalnych azylantów - czterokrotnie więcej niż w roku 2012.


Przeciwnicy islamizacji

Najnowsze badanie wykazało rosnące poparcie w Niemczech, jak i w innych państwach unijnych - w tym w Wielkiej Brytanii i Szwecji, dla partii i ruchów, które wykorzystują obawy wyborców, że politycy głównego nurtu są zbyt łagodni wobec imigracji - zauważa Reuters.

Niektórzy członkowie konserwatywnego bloku kanclerz Angeli Merkel obawiają się, że tracą poparcie na rzecz eurosceptycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), która koncentruje się na sprawach imigracji, i której liczni członkowie wspierają ruch Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko islamizacji Zachodu).

Ten prawicowo-populistyczny sojusz organizuje co tydzień w stolicy Saksonii Dreźnie wiece pod hasłami sprzeciwu wobec rzekomej groźby islamizacji Zachodu przez uchodźców z krajów arabskich. W ostatniej takiej demonstracji 22 grudnia wzięło udział ponad 17 tysięcy ludzi.


W orędziu noworocznym kanclerz Merkel apelowała do Niemców, by się odwrócili od przywódców Pegidy, nazywając ich rasistami, "w których sercach gości nienawiść". (co innego mówić - a co jeszcze inne jest to co się myśli - można też uważać ,że niektóre poczynania Merkel są jakby narzucone przez kogoś innego lecz mądry naród sobie da radę zawsze )