czwartek, 26 marca 2015

Co się wydarzyło w Gryficach ?

Egzorcyzmy. 
Dzieci mdlały przy modlitwie ??


Trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Gryficach (woj. zachodniopomorskie) miały przybliżyć młodzież do Boga i Kościoła. Zamieniły się jednak w koszmar. Ksiądz rekolekcjonista zrobił z nich mszę egzorcystyczną, podczas której młodzi uczestnicy zanosili się płaczem, a nawet mdleli! Małe dzieci były przerażone tym, czego doświadczyły


W rekolekcjach brało udział aż 1000 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu gryfickiego. Podczas kilku dni zajęć młodzież miała zgłębić wiarę w Boga i poświęcić się odnowie duchowej poprzez modlitwę. Rekolekcje odbiegały jednak daleko od założonego programu.


Prowadzący je ksiądz Tomasz W. (37 l.) zamienił je w egzorcyzmy, których młodzież doświadczyła na własnej skórze. Pierwszego dnia spotkania ksiądz wywołał na scenę kilka osób i każdej przystawiał dłoń do czoła, powtarzając: „Duchu Święty, przyjdź”. To miało być wstąpienie Ducha Świętego w ciało poprzez modlitwę do Boga. Uczestnicy tak niekonwencjonalnych modlitw po dotknięciu przez księdza tracili kontrolę nad swoim ciałem, upadając na ziemię, a nawet mdlejąc! (czy ksiądz wykonał ten obrządek z premedytacją wedle ścisłych reguł kościelnych czy jest to cwana zagrywka uderzająca w kościół ? Nie przypominam sobie z przeszłości podobnych sytuacji , gdzie rekolekcje były prowadzone w ten sposób...  Dzieci mdlały ?  Może to coś innego  doprowadziło je do stanu w jakim sie znalazły , a zbiegi okoliczności skupiają się tylko na jednym wątku. Na obrazku widać ,że te rzekome dzieci są już w odpowiednim wieku i swój rozum mają i wiele filmów już w życiu obejrzały...?  To tylko domysły, ale wszystkie argumenty są możliwe. Egzorcyzm to poważna sprawa i byle jaki księżulo nie może prowadzić rytuału oczyszczenia nie mając praktyki w tej dziedzinie.  Nie chcę być obrońcą za wszelką cenę kościoła bo ten w przeszłości jak i w czasach teraźniejszych  już wyrządził wiele krzywd , ale jeżeli doszło do przeprowadzenia egzorcyzmu - to należy się zastanowić nad tym co się wydarzyło na prawdę ?  Jeżeli ten rytuał był uwieńczony powiedzmy sukcesem - to skąd wziął się sukces w postaci omdlenia jako jeden z warunków oczyszczenia. Czy nasze społeczeństwo staje sie coraz bardziej podatne na sugestie czy jest to rodzaj opętania . Szczerze mówiąc należało by się przyjrzeć komunikacji i przekazom podprogowym , których nie widać, nie czuć , nie słychać , a są - to jest szalenie niebezpieczne , ale praktykowane  zaś robić to może dosłownie każdy !  ).

Percepcja podprogowa (subliminalna) – oddziaływanie na mózg informacji bez jego świadomości ich spostrzegania.
Dotyczy bodźców wzrokowych lub słuchowych, które trwają zbyt krótko, by mogły zostać świadomie zarejestrowane (w przypadku percepcji wzrokowej oznacza to bodźce trwające krócej niż 0,04 sekundy) albo są zamaskowane innymi bodźcami, które mają wpływać na przetwarzanie innych bodźców.
Podobnie niektórzy uczeni uważają, że bodźce odbierane podczas snu są przetwarzane w podobny sposób. Niekiedy uważa się, że takie słabe bodźce nie powodując świadomej refleksji, czynią nas bezbronnymi, gdyż nie możemy się obronić przed zawartą w przekazie sugestią. W efekcie sugestia ta mogłaby być traktowana jako własna myśl lub zalążek pomysłu bądź pragnienia, podobnie jak w przypadku sugestii hipnotycznej. 

W latach 80. zarzucano stosowanie przekazu podprogowego niektórym zespołom rockowym, które w ten sposób miały propagować satanizm lub nakłaniać do samobójstwa (słynna sprawa płyty Stained Class zespołu Judas Priest). Miały one rzekomo umieszczać w piosenkach komunikaty, które były słyszalne dopiero wtedy, gdy utwór był odtwarzany "od tyłu". Współcześnie reklama podprogowa stosowana jest w celach politycznych. (info.wiki)Egzorcyzm (gr. ἐξορκισμός, exorkismós - zaprzysiężenie, zaklęcie) – obrzęd poświęcenia mający na celu uwolnienie człowieka, zwierzęcia, miejsca lub przedmiotu od „wpływu złego ducha”.
W Kościele katolickim egzorcyzmem nazywany jest obrzęd liturgiczny mający na celu usunięcie bezpośredniego wpływu Szatana na osobę, ewentualnie (rzadziej) zwierzę, miejsce lub przedmiot w formie opętania, dręczenia lub zniewolenia. Egzorcyzmy w Kościele katolickim należą do sakramentaliów.

Mimo, że półprzytomni uczniowie wymagali natychmiastowej pomocy medycznej, prowadzący zajęcia ks. Tomasz zakazał podnosić osoby leżące na ziemi, ponieważ – według niego – w ten sposób doświadczyły istnienia Boga. Gdy już uczniowie podnosili się z ziemi sami, zachowywali się dziwnie: zataczali się, wybuchali histerycznym śmiechem czy płaczem.

Młodzież uczestnicząca w tym spotkaniu była zszokowana takim sposobem prowadzenia rekolekcji. Następnego dnia na zajęcia przyszła już tylko połowa uczestników, gdyż wielu uczniów nie chciało ponownie doświadczyć metod księdza z Gryfic.

Także pedagodzy surowo oceniają taki sposób prowadzenia rekolekcji. – Modlitwy zaprezentowane przez księdza i kontrowersyjny sposób prowadzenia rekolekcji zamiast przybliżyć to oddali młodzież od wiary w Boga i Kościoła – mówi Izabela Krempińska (35 l.) pedagog specjalny, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej ze Szczecina.

– Dzieci są jeszcze zbytnio nie dojrzałe emocjonalnie, aby doświadczać modlitw podczas, których wstępuje w nich Duch Święty. Metody zaprezentowane przez duchownego powinny być praktykowane w zakonach, a nie u osób świeckich, ponieważ ta modlitwa jest podobna od tych co się uprawia w sektach religijnych - kończy pani pedagog.

Tymczasem Kuria Szczecińska, jak się okazuje, nic nie wie o kontrowersyjnych rekolekcjach. – Co do rekolekcji w Gryficach to jak do tej pory nie dotarły do Kurii w Szczecinie żadne niepokojące sygnały od rodziców - mówi Ks. Sławomir Zyga (48 l.) rzecznik archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej. – Jeśli opiekunowie dzieci mają zastrzeżenie co do formy prowadzonych zajęć przez ks.Tomasza mogą kierować skargi od Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii w Szczecinie. Za program rekolekcji szkolnych jest odpowiedzialny proboszcz danej parafii.