sobota, 21 marca 2015

POLSKA: Armia czeka na rezerwistów czyli "weśta i sie pobawta"

OBOWIĄZKOWE ĆWICZENIA WOJSKOWE
Pobór wojskowy 2015Do wojska mogą wziąć każdego, kto jest zdolny do służby wojskowej, brzmi oficjalny komunikat. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe obejmą 21 tys. rezerwistów. Wcześniej tylko tych, którzy przeszli czynną służbę. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe obejmą każdego zdolnego do noszenia broni. POBÓR DO WOJSKA 2015 rozpoczęty. Kogo obejmą obowiązkowe ćwiczenia wojskowe?
Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie, które pozwala wezwać niemal każdą osobę do odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Do tej pory, powołani mogli zostać jedynie ci, którzy mają za sobą służbę czynną. Resort obrony planował wezwać w tym roku na szkolenia ponad 21 tysięcy żołnierzy rezerwy z całej Polski. Miałyby to być ćwiczenia jedno-, pięcio- lub dziesięciodniowe. Wszystko zależy od potrzeb danej jednostki. A to dlatego, że armia jest coraz nowocześniejsza, ma lepszy sprzęt i teraz trzeba rezerwistów nauczyć go obsługiwać. Tak przynajmniej wynika z uzasadnienia rozporządzenia. 

Rzecznik Sztabu Wojskowego w Katowicach, płk Kazimierz Misiaszek nie ukrywa, że nie mamy do czynienia z pospolitym ruszeniem młodych do WKU.
 - Na razie odnotowaliśmy w całym województwie mniej niż 200 ochotniczych zgłoszeń i dotyczą one tylko chęci odbycia szkoleń w weekendy