wtorek, 14 kwietnia 2015

Asteroida, zderzy się z Ziemią trzeciego września 2022 roku ?

Ponad półtora tysiąca kosmicznych obiektów zagraża Ziemi bezpośrednio

Jak chronić się przed potencjalnie groźnymi dla Ziemi planetoidami? To temat rozpoczynającej się w poniedziałek we włoskiej miejscowości Frascati Konferencji Obronności Planetarnej. Pięciodniowe spotkanie zorganizowała Międzynarodowa Akademia Astronautyczna.

Według NASA, kosmicznych obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi jest ponad półtora tysiąca. Nie oznacza to, że uderzą one w naszą planetę, ale naukowcy wolą mieć się na baczności. Przykładem takiego zagrożenia był meteoroid, który dwa lata temu eksplodował nad Czelabińskiem w Rosji.

- Uszkodził kilka budynków, ponad tysiąc ludzi było rannych, kilkaset trafiło do szpitala - przypomniał były rosyjski kosmonauta Oleg Atkow, otwierając konferencję. W najbliższych dniach będą przeprowadzone specjalne ćwiczenia: zgodnie ze scenariuszem w poniedziałek zostanie odkryta hipotetyczna asteroida, która być może zderzy się z Ziemią trzeciego września 2022 roku. To teoretyczne ryzyko będzie niewielkie, wyniesie jeden procent, ale astronomowie i tak będą się zastanawiać, co zrobić przez te siedem lat, by uniknąć katastrofy.


W konferencji biorą udział eksperci między innymi Europejskiej Agencji Kosmicznej, NASA i Unii Europejskiej.
Cel ESA - asteroida 65803 Didymos - składa się z dwóch krążących wokół siebie skał (jedna ma 800 m średnicy, druga - 150 m). W 2022 roku ma w nią uderzyć próbnik - do kolizji dojdzie w odległości 11 mln km od Ziemi. Zderzenie zostanie zarejestrowane przez drugi próbnik. Naukowcy chcą sprawdzić czy zderzenie z próbnikiem zmieni orbitę asteroidyNowy obiekt kosmiczny został nazwany 2013 TV135. Naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo, iż zderzy się on z Ziemia wynosi 1 do 63 tysięcy, dlatego asteroidzie nadano najniższy stopień, w skali potencjalnego zagrożenia.

Niemniej, jak twierdzą rosyjskie media, rzeczywiste niebezpieczeństwo będzie można określić dopiero w roku 2028, a ewentualne zderzenie z nasza planetą miałoby nastąpić 26 sierpnia 2032. Media podkreślają, że siła ewentualnego zderzenia z ziemia byłaby niewyobrażalna. Ocenia się ją na 2 i pół tysiąca megaton czyli 150 razy większą niż miała bomba zrzucona na Hiroszimę.