poniedziałek, 13 czerwca 2016

BONIEK MA TO W DUPIE .... ? POLACY MUSZĄ PŁACIĆ za oglądanie reszty spotkań ME !!!!

DZIĘKI NIEMIECKIEMU ZDF POLACY MOGĄ OGLĄDAĆ RESZTĘ SPOTKAŃ MISTRZOSTW EUROPY WE FRANCJI
Zakodowane Euro 2016. Czyli jak Boniek wystawił polskich kibiców do wiatru kosztem Polsatu


Polska jako jeden cywlizowany kraj w Europie ma zakodowane finały Euro 2016, a kibice-telewidzowie, aby obejrzeć wszystkie mecze w mistrzostwach Europy we Francji muszą zapłacić dodatkowo wcale niemałe pieniądze (99 zł klient indywidualny i 1250 zł lokale o powierzchni do 50 m kw.) za uruchomienie kanałów Polsatu Sport 2 i Polsatu Sport 3, w których transmitowane będą spotkania innych niż Polska uczestników finałów Euro 2016.

Telewizja Zygmunta Piotra Solorza-Żaka-Kroka zastosowała przy finałach piłkarskich mistrzostw Europy podobny wariant jak z siatkarskimi mistrzostwami świata 2014 w Polsce, udostępniając transmisje jedynie w płatnych kodowanych kanałach, z tą różnicą, że po wprowadzeniu ustawy sejmowej mecze reprezentacji Polski i finał mistrzostw, Polsat musi pokazać w paśmie ogólnodostepnym.

Polsat przed finałami Euro 2016 sprzedał Telewizji Polskiej sublicencję do transmisji meczów reprezentacji Polski, meczu otwarcia oraz finału i po dwóch meczach z każdej rundy fazy grupowej. Dzięki temu polscy kibice będą mogli obejrzeć w TVP, bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat, sześć meczów mistrzostw Europy - po dwa z 1/8 finalu, ćwierćfinału i pólfinału Euro 2016. Za resztę muszą słono zapłacić Polsatowi.

Wielu niezbyt majętnych czy nawet ubogich polskich kibiców zadaje sobie pytanie - kto pozbawił ich możliwości uczestniczenia w piłkarskim święcie i komu zależało na wydojeniu z kasy polskich fanów piłki za sposobność oglądania meczów mistrzostw Europy w telewizji?

Odpowiedzi należałoby poszukać w wydarzeniach z jesieni 2013 roku, kiedy to Polsat, dzięki wstawiennictwu prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka u ówczesnego prezydenta UEFA, Michela Platiniego, kupił prawa do transmisji eliminacji mistrzostw Europy wraz z turniejem finałowym we Francji w 2016 roku oraz eliminacji mistrzostw świata w 2018 roku w Rosji. Polsat za możliwość pokazania 546 meczów miał zapłacić 35 milionów euro, czyli blisko 150 milionów złotych.

PAP, w komunikacie z 12 grudnia 2013 roku, nie pozstawił wątpliwości, że prezesowi Bońkowi bardzo zależało na przekazaniu praw telewizyjnych z eliminacji i turnieju finałowego mistrzostw Europy 2016 oraz eliminacji mistrzostw świata 2018 zaprzyjaźnionej prywatnej stacji Solorza-Żaka, w której na przykład podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii udzielał się jako ekspert, a wcześniej czy też później był dyżurnym komentatorem wydarzeń piłkarskich w posatowskich programach publicystycznych "2X45" czy "Cafe Futbol".


Polsat zadziwiająco uprzedził ówczas Telewizję Polską w staraniach stacji w UEFA o prawa do transmisji eliminacji i finałów Euro 2016 oraz eliminacji Mundialu 2018. Inna sprawa, że ówczesne kierownictwo TVP jakoś usilnie nie zabiegało o pozyskanie "najbardziej łakomego kąska" sportowej oferty na telewizyjnej antenie. Być może wynikało to z ogromnej sympatii rządzącej wówczas partii do słonecznej telewziji Solorza-Żaka i ścisłych kontaktów przywódców Platformy Obywatelskiej, choćby Grzegorza Schetyny z kierownictwem Polsatu?

Boniek, wykorzystując swoje znakomite koneksje w UEFA, u swego dawnego druha z Juventusu Turyn, Platiniego, podsunął na tacy jesienią 2013 roku "najbardziej łakomy kąsek" Solorzowi-Żakowi, wystawiając przy tym do wiatru TVP, która w owym czasie niespodziewanie nie była w stanie przebić oferty Polsatu.

Ciekawe, czy prezes PZPN, pomagając Polsatowi w nabyciu praw z UEFA, zdawał sobie sprawę, że pozbawia większość polskich kibiców możliwości oglądania finałów Euro 2016 bez kodowania? Polsat już wcześniej kodował przecież wielkie wydarzenia sportowe na swoich kanałach, jak choćby wspomniane finały Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii czy finały mistrzostw świata 2002 w Korei Południowej i Japonii.

"Zibi" więc raczej musiał wiedzieć, co czeka fanów piłki w Polsce przy oddaniu praw telewizyjnych Polsatowi i jaki los zgodtuje polskim kibicom w kapciach podczas finałów Euro 2016.