niedziela, 17 lipca 2016

HULAJ DUSZA - PIEKŁA NIE MA .... żydowski przyjaciel papieża twierdzi, że Boga nie ma ?Przyjaciel papieża Franciszka rabin Abraham Skórka stwierdził, że Bóg nie istnieje. 


Duży Format opublikował rozległy wywiad z Argentyńczykiem polskiego pochodzenia, doktorem nauk chemicznych, który wspólnie z kardynałem Jorge Bergogliem (obecnym papieżem) wydał książkę "W niebie i na ziemi".– To powiedziałem ja, a mój przyjaciel Bergoglio [papież Franciszek – przyp. red. ] się zgodził – odpowiada rabin Abraham Skórka na pytanie dziennikarzy o jego stwierdzenie dotyczące istnienia Boga. – Jest tak: rozmawiam z Bogiem, codziennie się do niego modlę, czuję jego obecność w moim życiu. Ale nie mogę powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że istnieje - wtedy nie byłaby to wiara w Boga. Wierzyć to znaczy mieć wątpliwości. Np. wierzymy w sprawiedliwość Boga, a na świecie widzimy niesprawiedliwości, których nie rozumiemy. Wierzący codziennie rano te wątpliwości pokonuje – tłumaczy rabin.

Doktor nauk chemicznych opowiada, że nie może udowodnić istnienie Boga w laboratorium, gdyż Bóg nie jest jak komputer, który ma wagę, wymiar pamięci oraz charakterystykę. Abraham Skórka mówi, że w większości kwestii zgadza się ze swoim przyjacielem, choć pomiędzy katolicyzmem a judaizmem istnieją pewne różnice. W chrześcijaństwie kwestie aborcji są bardziej restrykcyjne, a judaizm przykładowo nie sprzeciwia się reprodukcji wspomaganej. – Fundamentalnie nie zgadzamy się tylko w jednej kwestii: w piłce nożnej. Jestem fanem River Plate, papież kibicuje San Lorenzo – mówi "Dużemu Formatowi" rabin.

Abraham Skórka również wyznaje, jak to jest kiedy przyjaźnisz się z samym papieżem – Rzadziej się widujemy. Jest wiernym przyjacielem, zawsze dzwoni w moje urodziny. Jutro czekam na telefon. Kiedy byłem w Rzymie, postarał się dla mnie nawet o koszerne wino, a co ważniejsze - modlił się ze mną w synagodze w piątek i sobotę – zdradza.


http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/rozmowa-z-rabinem-abrahamem-skorka-przyjacielem-papieza-franciszka/3cdkx8j