sobota, 23 lipca 2016

" Jesteś ch****, a nie Niemcem " - sprawcą ataku jest 18-latek posiadający niemieckie i irańskie obywatelstwo.Sytuację pod sklepem obserwowali mieszkający w pobliżu Polacy. Nagranie, wykonane z jednego z mieszkań, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Autor nagrania zauważa, że przed budynkiem trwa reanimacja. - Tam leży jeszcze ten drugi przy światłach, zobacz - dodaje towarzysząca mu kobieta.


W pewnym momencie widzimy mężczyznę z plecakiem, który stoi na ostatnim poziomie parkingu. To najprawdopodobniej sprawca ataku. Rozpoczyna się dialog. - Kto ty jesteś? - pyta go męski głos (nie widzimy, do kogo on należy). - Jestem Niemcem! - odpowiada mężczyzna stojący na parkingu. - Jesteś ch****, a nie Niemcem - słyszy w odpowiedzi. - Tutaj się urodziłem, w okolicy gdzie żyje się z zasiłków. Byłem leczony w szpitalu - twierdzi.

Na nagraniu słyszymy jeszcze zdanie: "co za g**** nam robisz?".
"Zaczął mierzyć i strzelać"


Przemysław Preś, autor nagrania, relacjonował na antenie TVN24, że pojawił się na balkonie w momencie, gdy usłyszał strzały. - Wybiegliśmy i widzieliśmy tłum uciekających ludzi oraz leżące osoby - mówił na antenie TVN24.

Autor nagrania dodał również, że napastnik, który strzelał do ludzi w galerii, przeszedł na parking. - Na dolnym parkingu zaczął strzelać, po czym udał się na górę, co na tym nagraniu przez moment można zobaczyć - mówił Przemysław Preś. - Po chwili zobaczyłem, jak ta osoba trzyma broń. Zaczął mierzyć i strzelać - dodał.

- W pewnym momencie schroniliśmy się w mieszkaniu, ponieważ on już strzelał dookoła. Nie wiadomo było, gdzie te kule mogą polecieć - relacjonował Preś.

Jak tłumaczył, mężczyzna strzelał na oślep. - Strzelał chaotycznie. Gdy zauważył ludzi obserwujących go z balkonu, wtedy też zaczął mierzyć. I w tym momencie się schowaliśmy. Baliśmy się wyjść na zewnątrz - opisywał.