czwartek, 13 marca 2014

"Süddeutsche Zeitung" - POLSKA CHCE CIĄGNĄĆ KORZYŚCI Z KRYZYSU NA UKRAINIE .

Niemieckie media krytykują słowa premiera Donalda Tuska na temat niemieckiej polityki energetycznej. Sprawę ocenia m.in. "Süddeutsche Zeitung". Polska chce wykorzystać sytuację na Ukrainie do forsowania swoich interesów w unijnej polityce klimatycznej - możemy przeczytać w dzienniku. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze z kolei, że Donald Tusk "przeholował".(Niemiecka prasa jest dokładna w wydawaniu opinii pod adresem tuska o czym można było się już wcześniej przekonać. Czy UE nadstawi się Rosji i tym samym pogorszy relacje w sprawach energetyki z.. i eksportu do tego kraju? Trzeba być chorym umysłowo człowiekiem  )

Donald Tusk i Angela Merkel"Süddeutsche Zeitung" (SZ) pisze o regionie Emsland, gdzie latem zostanie zamknięta elektrownia gazowa, ponieważ urządzenia fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić tam zapotrzebowanie na prąd. "Energia słoneczna wypiera gaz", pisze autor i zaznacza, że to tylko mały wycinek wdrażanej w Niemczech transformacji energetycznej i jednocześnie "imponujący kontrast do ostatnich wypowiedzi" polskiego premiera. Donald Tusk ostrzegał, co przypomina gazeta, że "niemiecka polityka energetyczna i zależność Niemiec od gazu z Rosji utrudnia Europie reakcję na rosyjskie zakusy na Krym".Co więcej, zwrócił się on do UE, aby przemyślała swoje "wygórowane ambicje klimatyczne", które, jak pisze gazeta, "jeszcze bardziej uzależnią Europę od przyjaznego środowisku gazu". Krym staje się w ten sposób "świadkiem koronnym reakcyjnej polityki energetycznej i klimatycznej" - stwierdza "SZ".

Gazeta przypomina, że ostrzeżenia polskiego premiera nieprzypadkowo artykułowane są właśnie teraz, gdyż w przyszłym tygodniu przywódcy państw i rządów spotkają się, aby wypracować porozumienie ws. ochrony klimatu na okres po 2020 roku. "Polska, która blisko 90 procent swojego zapotrzebowania na energię pokrywa węglem, niewiele sobie robi z ambitnych celów klimatycznych. Konflikt na Krymie, spór o sens i rozmiar sankcji gospodarczych jest mile widzianym argumentem. Tylko niestety pod wieloma względami błędnym" - pisze "SZ".

W opinii "Süddeutsche Zeitung" mylny jest na przykład wniosek dotyczący uzależnień. Rosja uzyskuje bowiem ze sprzedaży surowców paliwowych ponad połowę swoich wpływów do budżetu publicznego i jest uzależniona od ich eksportu tak jak Europa od ich importu. "Tymczasem na całym świecie spadła cena gazu, co redukuje uzależnienie od gazociągów, które łączą Rosję z resztą Europy" - zaznacza monachijska gazeta.


"Właściwą odpowiedzią na konflikt z Rosją byłoby więcej, a nie mniej ochrony klimatu" - pisze dziennik. Jako przykład podaje zredukowanie zużycia surowców przez zadbanie o energooszczędność budynków czy postawienie na mobilność elektryczną. "Tylko w ten sposób Europa umocni swą suwerenność w postępowaniu z Rosją, której - w opinii Tuska - zagraża niemiecka polityka energetyczna" - stwierdza "SZ".


"Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) zauważa w artykule pt. "Nie w rękach Putina", że Europa powinna poszukać sobie innych dostawców energii i bardziej oszczędnie postępować z gazem. Niemcy importują z Rosji jedną trzecią zużywanego przez siebie gazu i ropy naftowej. Wstrzymanie dostaw ropy naftowej spowodowałoby wzrost jej ceny, ale nie zagroziłoby zaopatrzeniu w ropę, na światowym rynku jej bowiem nie brakuje.

Sprawą obosieczną byłoby natomiast wstrzymanie importów gazu - pisze FAZ. "Polski premier Donald Tusk uważa, że niemiecka zależność od gazu poważnie ogranicza niezależność Europy" - czytamy. "Tą wypowiedzią przeholował. Tusk chce skłonić Merkel do utwardzenia stanowiska. Jest to też spowodowane frustracją Polski niemiecką polityką klimatyczną i energetyczną" - stwierdza gazeta.