wtorek, 22 kwietnia 2014

Kepler-186f - Ziemia II - Kto jest chętny na lot w jedną stronę???To może być przełom w poszukiwaniu życia poza Ziemią! Naukowcy odkryli układ planetarny, w którym planety o rozmiarach podobnych do Ziemi krążą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Co to oznaczy? Ano to, że panują tam warunki zbliżone do tych na naszej planecie. A co za tym idzie – tam może istnieć życie!


Jak podaje BBC astronomowie analizujący dane z teleskopu Kepler ogłosili, że 500 lat świetlnych od nas w konstelacji Łabędzia znajduje się bliski kuzyn Ziemi – planeta o roboczej nazwie Kepler-186f. Jest skalista, a jej powierzchnię mogą zajmować oceany.


Według badaczy padające na nie promieniowanie można porównać z tym, którym w naszym układzie Słońce oświetla Wenus i Marsa. Teoretycznie może tam istnieć woda w postaci ciekłej, a więc i życie w postaci, którą znamy. Badania wykazały, że Kepler-186f jest tylko o 10 proc. większa od Ziemi, a tym samym zbyt mała, by być gazowym gigantem jak Jowisz czy Saturn.

Odkryta planeta okrąża swoją gwiazdę raz na 130 dni. Blask gwiazdy w południe na jej powierzchni musi być podobny do blasku Słońca na godzinę przed zachodem na Ziemi.