Siedem nowych państw przystąpi do NATO?
4 kwietnia 1949 roku dwanaście państw podpisało Pakt Północnoatlantycki, na podstawie którego utworzono NATO. Ten najpotężniejszy w historii sojusz wojskowy był jedyną realną siłą Zachodu w konfrontacji z obozem państw komunistycznych w okresie Zimnej Wojny. W ciągu 65 lat istnienia NATO, liczba państw członkowskich wzrosła do 28, ale proces rozszerzania Sojuszu trwa cały czas. Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję postawiła na pierwszym planie tę właśnie kwestię.
Władze w Kijowie w tym tygodniu zasygnalizowały ewentualną możliwość związania się ze strukturami NATO. Ciekawym casusem jest Mołdawia, która, choć konstytucyjne niepodległa, również mogłaby stać się państwem członkowskim Sojuszu. Sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie dla Onetu zadeklarował zresztą, że drzwi do NATO są otwarte dla "wszystkich europejskich państw", a decyzja w sprawie akcesji należy do zainteresowanych rządów. A zainteresowanie przystąpieniem do Paktu jest duże.
Sojusz może pozyskać nowych członków spośród państw znajdujących się na Bałkanach i w Europie Wschodniej. W takim kierunku pójdzie zapewne nowa strategia, która zostanie opracowana w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Jeden z doradców szefa NATO, dyrektor PISM Marcin Zaborowski, zapowiedział już w rozmowie z Onetem, że będzie rekomendował przyjęcie do Sojuszu trzech państw.
Niewykluczone jednak, że Sojusz, w ciągu najbliższych lat, mógłby poszerzyć się nawet o siedmiu nowych członków, choć wymaga to zgody wszystkich państw należących do NATO. Możliwe jednak, że nowa strategia Sojuszu, a także agresywna polityka Rosji, przyczynią się do wypracowania takiego konsensusu. Polskę, która jest jednym z państw najmocniej popierających rozszerzenie Sojuszu, czeka jednak ostry bój o przekonanie do tego niektórych sojuszników, którzy już teraz z rezerwą podchodzą np. do przyznania członkostwa w NATO Ukrainie.
Dane za: CIA Factbook/SIPRI/RIT
Czarnogóra rozpoczęła starania o uzyskanie członkostwa w NATO w 2006 roku, zaraz po ogłoszeniu niepodległości i odłączeniu się od Serbii. Początkiem tej drogi było przystąpienie do Partnerstwa dla Pokoju, dzięki czemu w 2009 roku Czarnogóra uzyskała Plan Działań na rzecz Członkostwa (MAP). Początkowa fala entuzjazmu dla integracji ze strukturami Paktu zaczęła jednak wygasać w związku z polityką Zachodu dotyczącą uznania Kosowa. Dwa tygodnie temu premier Milo Djukanovic podkreślił jednak, że jedynym sposobem na zapewnienie stabilności w zachodniej części Bałkanów jest integracja z Sojuszem Północnoatlantyckim.
Stolica: Podgorica
Liczba ludności: 650 tys.
Siły zbrojne: 3 tys.
Wydatki na cele wojskowe: 0,3 PKB (2012 r.)
Gruzja jest jednym z najstarszych państw członkowskich Partnerstwa dla Pokoju, do którego przystąpiła w 1994 roku. Problemem znacznie komplikującym atlantycką drogę Gruzji jest obecność wojsk rosyjskich w dwóch "zbuntowanych' republikach, Abchazji i Osetii Południowej, będąca wynikiem wojny w 2008 roku. Tbilisi, jak na razie, uczestniczy w zintensyfikowanym dialogu z NATO, oczekując na przyznanie Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP), co nastąpi prawdopodobnie podczas szczytu w Walii we wrześniu 2014 roku. Paradoksalnie jednak, to właśnie zagrożenie ze strony Rosji znacznie wzmacnia NATO-wskie szanse Gruzji.
Stolica: Tbilisi
Liczba ludności: 4,9 mln
Siły zbrojne: 37 tys.
Wydatki na siły zbrojne: 2,9 PKB (2012 r.)
Macedonia do Partnerstwa dla Pokoju przystąpiła w 1995 roku, a Plan Działań na rzecz Członkostwa (MAP) uzyskała w 1999 roku. Szybkie tempo integracji zostało jednak zahamowane przez weto zgłoszone przez Grecję - ze względu na spór dotyczący nazwy Macedonii. Władze w Atenach twierdzą bowiem, że nazwa ta jest nieodpowiednia ze względu na Grecką Macedonię, która jest jednym z regionów Grecji. Pomimo sporu, w 2001 roku macedońska armia, wraz z siłami NATO, przeprowadziła operację "Essential Harvest", której celem było rozbrojenie albańskich rebeliantów, zagrażających bezpieczeństwu i integralności terytorialnej państwa.
Stolica: Skopje
Liczba ludności: 2,1 mln
Siły zbrojne: 30 tys.
Wydatki na cele wojskowe: 1,38 PKB (2012 r.)
Bośnia i Hercegowina przystąpiła do Partnerstwa dla Pokoju w 2006 roku, a cztery lata później uzyskała Plan Działań na rzecz Członkostwa (MAP). W kraju tym w latach 1996-2004 stacjonowały siły NATO-wskiej misji stabilizacyjnej SFOR, ale dziedzictwo wojny domowej, która doprowadziła do rozpadu Jugosławii, opóźnia integrację z Sojuszem. Do nadrobienia pozostały wciąż kwestie koniecznych reform wojskowych i politycznych. Warto także zauważyć, że we wchodzącej w skład kraju Republiki Serbskiej, poparcie dla integracji z NATO jest niewielkie.
Stolica: Sarajewo
Liczba ludności: 3,8 mln
Siły zbrojne: 10 tys.
Wydatki na cele wojskowe: 1,35 PKB (2012 r.)
Kosowo w 2012 roku złożyło wniosek o przystąpienie do Partnerstwa dla Pokoju, ale to dopiero początek drogi do ewentualnego członkostwa w Sojuszu. Sytuacja w tym względzie jest jednak szczególnie trudna z uwagi na kwestię niepodległości Kosowa, dzielącej społeczność międzynarodową. Do dziś niepodległości Kosowa nie uznały m.in. cztery państwa członkowskie NATO - Hiszpania, Grecja, Rumunia i Słowacja. Gdyby jednak sytuacja polityczna zmieniła się w najbliższym czasie, przyjęcie do Sojuszu Kosowa, cieszącego się poparciem USA, pomogłoby zwiększyć stabilność na Bałkanach.
Stolica: Prisztina
Liczba ludności: 1,9 mln
Siły zbrojne: 2,5 tys.
Wydatki na cele wojskowe: 0,9 proc. PKB (2012 r.)
Mołdawia w 1994 roku przystąpiła do Partnerstwa dla Pokoju, ale integracja ze strukturami Paktu pozostaje wielką niewiadomą. Konstytucja wprawdzie zabrania temu państwu przystępowania do sojuszy wojskowych, ale nawet w rządzie nie brakuje głosów za integracją z Sojuszem, która mogłaby iść w parze z integracją z Unią Europejską. Początek drogi do członkostwa w NATO wymagałby zmiany konstytucji, choć, z drugiej strony, mołdawscy żołnierze uczestniczą od kilku tygodni w misji sił KFOR w Kosowie. Kryzys ukraiński i możliwość aneksji Naddniestrza przez Rosję kolejny raz podniósł kwestię wstąpienia Mołdawii do NATO, za czym opowiedzieli się niektórzy amerykańscy kongresmeni. Sytuacja w Naddniestrzu może być jednak także przeszkodą w ewentualnej integracji Kiszyniowa ze strukturami Paktu.
Stolica: Kiszyniów
Liczba ludności: 3,5 mln
Siły zbrojne: 6 tys.
Wydatki na cele wojskowe: 0,5 PKB (2012 r.)
Ukraina w 1995 roku przystąpiła do Partnerstwa dla Pokoju, a dwa lat później ustanowiono Komisję NATO-Ukraina. Prezydent Leonid Kuczma w 2002 roku ogłosił, że Ukraina chce przyłączyć się do NATO, a rok później wysłał oddziały, które weszły w skład misji stabilizacyjnej w Iraku. W kolejnych latach dążenie do integracji z Sojuszem zwolniło, z uwagi na opozycję, choć nawet Wiktor Janukowycz, który zacieśniał relacje z Rosją, nie wykluczał członkostwa w Sojuszu "w przyszłości". Po rewolucji na Majdanie nowe ukraińskie władze oświadczyły wprawdzie, że nie będą dążyć do uzyskania członkostwa w NATO, ale zgodziły się na manewry z udziałem wojsk Sojuszu. Z każdym dniem jednak nasila się debata dotycząca porzucenia "pozablokowej" polityki przez Kijów. Anders Fogh Rasmussen kilkakrotnie deklarował, że drzwi do członkostwa w NATO dla Ukrainy są otwarte.
Stolica: Kijów
Liczba ludności: 44,3 mln
Siły zbrojne: 130 tys.
Wydatki na cele wojskowe: 2,77 PKB (2012 r.)