poniedziałek, 14 kwietnia 2014

USA: 70 LETNI DZIADEK WYSTRZELAŁ ŻYDÓW ! CAŁY ŚWIAT ICH NIE LUBI ?


Trzy osoby, w tym 14-letni chłopiec zginęły w strzelaninie na przedmieściu Kansas City - Overland Park. Napastnik, 70-letni mężczyzna, zidentyfikowany jako Frazier Glenn Cross, wpadł w ręce policji. W przeszłości był powiązany z Ku Klux Klanem, po zatrzymaniu zdawał się wznosić okrzyki "Heil Hitler!" z tylnego siedzenia radiowozu policyjnego.


Policja nie potwierdziła rasistowskich motywów napastnika, ale poinformowała, że zabójca, który nie jest mieszkańcem Kansas City, mógł kierować się nienawiścią. Szef policji w Overland Park, John Douglass, odmówił na konferencji prasowej odpowiedzi na pytanie, czy zbrodnia miała coś wspólnego z antysemityzmem.




Atak nastąpił na krótko przed żydowskim świętem Paschy. Według świadków mężczyzna miał pytać ofiary, czy są Żydami. Lokalne stacje telewizyjne przekazały relacje z zatrzymania zabójcy. Zdawał się on wznosić okrzyki "Heil Hitler!" z tylnego siedzenia radiowozu policyjnego.
Rzecznik policji w Overland Park Sean Reilly powiedział, że 2 osoby, mężczyzna i jego 14-letni wnuk, zostali zastrzeleni na parkingu lokalnego Centrum Społeczności Żydowskiej a jedna osoba (kobieta) w znajdującym się w pobliżu żydowskim domu opieki społecznej Village Shalom. Rzecznik miejscowego szpitala poinformował, że przebywa w nim kilkunastoletni chłopiec, który otrzymał ranę postrzałową i znajduje się w stanie krytycznym.

Napastnik powiązany z Ku Klux Klanem

Personaliów sprawcy z początku nie podano, jednak urzędnik więzienia hrabstwa Johnson ujawnił agencji Associated Press, że podejrzany nazywa się Frazier Glenn Cross. Monitorująca działalność radykalnych rasistowskich grup w USA organizacja Southern Poverty Law Center opisała mężczyznę jako "agresywnego antysemitę" (70 LETNI DZIADEK ? CZYŻBY TEN STRASZY CZŁOWIEK CHCIAŁ COŚ ZAKOMUNIKOWAĆ POPRZEZ SWÓJ CZYN? ), który często pisał na internetowym forum skupiającym osoby opowiadające się za eksterminacją Żydów. (dlaczego? to przecież taki sympatyczny naród - nikomu nie wadzi ... oni tylko chcą być panami świata czy to coś złego?)

SPLC wyśledziło też, że 73-letni Cross występował też pod nazwiskiem Miller i był tzw. "Wielkim Smokiem" - jednym z przywódców - odłamu Ku Klux Klanu w stanie Karolina Północna. Także śledczy podejrzewają, że zatrzymany jest powiązany z grupami białych rasistów - pisze CNN, powołując się na informacje od agentów federalnych.

Centrum Społeczności Żydowskiej zostało otoczone przez znaczne siły policji, która nie wpuszcza osób postronnych. Prezydent Barack Obama określił incydent jako "łamiący serce" i zapowiedział pełne wsparcie dla ofiar ze strony rządu federalnego.


gazeta.pl