niedziela, 4 maja 2014

MERS w USA -Potwierdzono pierwszy przypadek wirusa MERS w USA

Przebywając na terenie USA, mężczyzna zaczął odczuwać problemy z oddychaniem a następnie wystąpiła wysoka gorączka. Dopiero w piątek lekarze potwierdzili iż Saudyjczyk rzeczywiście zachorował na groźnego wirusa MERS. Mimo to zapewnia się, że ryzyko zakażenia jest dla amerykańskiego społeczeństwa bardzo niskie.

Lekarze nie wiedzą jednak ile osób miało z nim bliski kontakt, odkąd wyleciał z Arabii Saudyjskiej. Nie można wykluczyć kolejnych przypadków zachorowania, zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii.

Przypadki zachorowań stwierdzono jednak takżew Katarze, Jordanii, Tunezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.


WHO alarmuje: Ten wirus zagraża całemu światu


Wirus, który do tej pory atakował głównie w Arabii Saudyjskiej, otrzymał swoją oficjalną nazwę - MERS - CoV. Jest, zdaniem ekspertów, bardzo podobny do wirusa SARS, którego pojawienie się w 2003 roku wywołało panikę na świecie. Zabił on wówczas 775 osób.MERS nie jest problemem, z którym może sobie poradzić jedno państwo. Nie uda się go też ograniczyć do jednego państwa. To zagrożenie dla całego świata - stwierdziła szefowa Międzynarodowej Organizacji Zdrowia
 Margaret Chan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Middle_East_respiratory_syndrome_coronavirus