piątek, 2 maja 2014

ROSJA PRZECHODZI DO ATAKU - KONIEC Z UKRAINĄ ?

Putin: Ukraina "burzy ostatnie nadzieje" na pokój, Rosja przechodzi w "tryb walki"

Władimir Putin


Na kilku frontach jednocześnie trwają starania o uwolnienie obserwatorów OBWE. Angela Merkel rozmawia na ten temat w Waszyngtonie, szef MSZ Steinmeier w Szwajcarii. Putin tymczasem ostro krytykuje ofensywę w Słowiańsku.
Prezydent Rosji Władimir Putin zarzucił rządowi Ukrainy, że swoją ofensywą przeciw prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy "burzy ostatnie nadzieje" na zrealizowanie postanowień z Genewy. Rząd w Kijowie przeszedł na "tryb walki" i atakuje pokojowo nastawionych mieszkańców różnych miejscowości - powiedział według rosyjskich agencji prasowych rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. 

Rzecznik prezydenta Rosji mówił o "karnej akcji" przeprowadzanej przez ukraińskie siły rządowe.

Na prawdę trzeba być tępym mułem, aby nie rozumieć powagi sytuacji i wysyłać umundurowanych do walki z narodem. Nie ważne czy to jest ludność jak to mówią rosyjskojęzyczna , ale to są ukraincy tacy sami jak ci z kijowa. Do puki  były tarcia w sektorze cywilnym nic się nie działo. Kto tego głupka namówił do wysłania mundurowych do działań militarnych na terenie własnego kraju. Parę dnia jak zaczął rządzić i już na ludzi  wysyła armię. 

Putin ostrzegał, że tego rodzaju operacja jest "zbrodnią". - Rozwój sytuacji niestety całkowicie potwierdza jego ocenę - powiedział Pieskow. W czwartek wieczorem na wschodnią Ukrainę pojechał specjalny wysłannik Putina, były rzecznik praw człowieka Władimir Łukin. Od rozpoczęcia ukraińskiej ofensywy kontakt z nim został jednak przerwany.


Rosyjski rząd zaapelował też do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) o pomoc w powstrzymaniu ukraińskiej ofensywy - informuje agencja Itar-Tass. W objętym walkami Słowiańsku przetrzymywani są także porwani przez prorosyjskich separatystów wojskowi obserwatorzy OBWE. Podobno zostali przeniesieni w bezpieczne miejsce. Poinformował o tym w swoim internetowym wydaniu "Bild-Zeitung", powołując się na samozwańczego burmistrza Słowiańska Wiaczesława Ponomariowa. - W tej chwili trudno to przewidzieć - odpowiedział Ponomariow na pytanie, czy ofensywa sił rządowych wpłynie na uwolnienie obserwatorów.

Prorosyjscy bojownicy w Słowiańsku przetrzymują od tygodnia siedmiu wojskowych obserwatorów OBWE. Według informacji separatystów w międzyczasie dwóch znajdujących się wśród porwanych członków służby specjalnej Ukrainy SBU zostało wymienionych za dwóch więzionych członków "milicji ludowej". Negocjacje z rządem w Kijowie zostały uwieńczone sukcesem - cytuje agencja Interfax rzecznika separatystów.