wtorek, 6 maja 2014

Wyciekły plany dotyczące upadku Korei Północnej

TU RZĄDY SPRAWUJĄ CHIŃCZYCY 

Pekin nie pokłada nadziei w rządach Kim Dzong Una, co widać wyraźnie w ujawnionych właśnie planach obalenia kluczowych przywódców Korei Północnej. Chińczycy utworzyli już przy swoich granicach obozy dla uchodźców i są gotowi odpowiedzieć na ewentualny atak ze strony Korei - informuje dziennik "The Telegraph".


Chiny opracowały szczegółowe plany interwencyjne na wypadek upadku rządu Korei Północnej, co potwierdza przypuszczenia mówiące o wątpliwościach Pekinu co do trwałości rządów Kim Dzong Una. W ujawnionym raporcie, wzywają do intensyfikacji monitorowania liczącej ponad tysiąc kilometrów granicy Chin z Koreą Północną.Dokumenty sporządzone przez planistów z chińskiej Armii Ludowo–Wyzwoleńczej, które wyciekły do japońskich mediów, zawierają projekty dotyczące zatrzymania kluczowych przywódców Korei Północnej i tworzenia obozów dla uchodźców po chińskiej stronie granicy w przypadku wybuchu zamieszek.Wszystkie służby militarne Korei Północnej, a także polityczni przywódcy, którzy mogliby być celem, zarówno rywalizujących ze sobą frakcji, jak i innych sił wojskowych powinny zostać objęci ochroną – czytamy w raporcie.

Zdaniem Kyodoo News, dokument podaje, że kluczowi koreańscy przywódcy powinni być osadzeni w specjalnych obozach i monitorowani, co uniemożliwiłoby im kierowanie dalszymi operacjami wojskowymi, jak również branie udziału w jakichkolwiek działaniach, które mogłyby szkodzić interesowi narodowemu Chin.


Raport sugeruje, że po wybuchu zamieszek utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa będzie niezwykle trudne. Miliony uchodźców będą próbowały opuścić kraj. Ludzie powinni próbować legalnie przedostać się do Chin, ponieważ to zmniejszyłoby ryzyko dalszych konfliktów.

Chińskie władze mają w planach przesłuchać potencjalnych imigrantów, ustalić ich tożsamość i odesłać z powrotem do kraju wszystkich, których uznają za niebezpiecznych lub niepożądanych.

- W tej sytuacji wszystkie kraje, którym zależy na stabilności i pokoju w północno-wschodniej Azji, powinny wspólnie rozmawiać i działać - podkreśla w rozmowie z "The Telegraph", Jun Okumara, naukowiec będący z wizytą w Instytucie Spraw Globalnych w Meiji.

- Na przykładzie upadku ZSRR, czy rządów Muammara Kaddafiego w Libii, widzimy, że klęska reżimów totalitarnych następuje coraz szybciej i coraz gwałtowniej - dodał Okumara.

- Dlatego też powinniśmy mieć zawsze gotowe plany awaryjne i jestem pewien, że USA i Korea Południowa są w posiadaniu takowych, jednakże ujawnienie ewentualnych chińskich działań, jest nowością - zaznaczył naukowiec.

Okumara podkreśla, że moment wycieku tak cennych informacji jest znaczący, ponieważ Chiny z pewnością przygotowywały takie plany co najmniej dwóch dekad.

Raport zbiega się też w czasie z ostrzeżeniem strony chińskiej wobec Pjongjangu, dotyczącym czwartego testu nuklearnego. Rząd Chin podkreśla, że zrobi wszystko, żeby nie dopuścić do wojny. Chiny, które dotychczas były najbliższym sojusznikiem Korei Północnej już z początkiem tego roku zabroniły eksportu ropy naftowej na tereny państwa będącego pod rządami Kim Dzong Una.


Opracowanie Onet.pl na podstawie: The Telegraph