piątek, 5 września 2014

Amerykanie walczą w szeregach Państwa Islamskiego

Kto nie przewidział takiego scenariusza ? Kiedy wszyscy zwrócili się w kierunku Rosja -Ukraina i tylko tam widzi konflikt zagrażający światu - niestety pomylił się i to potwornie. O ile konflikt mający swoje podłoże w Europie i dalej  zwany jest początkiem III wojny światowej  - to ten na bliskim wschodzie jest  konfliktem , a właściwie na razie zarzewiem konfliktu o katastrofalnych skutkach  w skali globalnej. Już chyba nikt nie ma złudzeń co do wielkości przepływu emigrantów arabskich do Europy , Ameryki. Kontynenty , kraje są trawione od środka niczym rak swojego nosiciela. Warto nad tym się zastanowić !
porządek dnia na bliskim wschodzie

Na ok. 100 szacujemy liczbę amerykańskich obywateli walczących obecnie w Syrii, ale nie wiemy dokładnie, do jakich grup należą. Sądzimy, że ok. 10 Amerykanów wchodzi w skład Państwa Islamskiego - oświadczył rzecznik Pentagonu Steven Warren.

Rzecznik Pentagonu nie był w stanie sprecyzować, czy znajdują się oni na terenie Syrii, czy Iraku. Państwo Islamskie jest aktywne w obu tych krajach.
Zagrożenia stwarzane przez dżihadystów
KIEDY W KONFLIKCIE NA UKRAINIE CZY TEŻ PODCZAS KATASTROFY SAMOLOTU MH17 KRAJE ZABIEGAŁY O HUMANITARYZM DLA POLEGŁYCH TAM OSÓB - TO NA BLISKIM WSCHODZIE ODBYWA SIĘ TO W TAKI SPOSÓB JAK NA ZAMIESZCZONYM OBRAZKU. 
Pod koniec sierpnia Waszyngton potwierdził śmierć Amerykanina, który zginął w Syrii w czasie walk po stronie dżihadystów, biorących udział w rebelii przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Poinformowano, że trwa dochodzenie w sprawie drugiego obywatela USA, który mógł podzielić ten los.

Stany Zjednoczone wyrażały w ostatnim czasie niepokój w związku z zagrożeniem stwarzanym przez dżihadystów wywodzących się z krajów zachodnich, zwłaszcza gdy zdecydują się oni na powrót. Prezydent Barack Obama ma pod koniec września przewodniczyć specjalnemu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które będzie poświęcone zagrożeniom stwarzanym przez dżihadystów z zagranicy w Syrii i Iraku.

Sunniccy ekstremiści ogłosili pod koniec czerwca utworzenie na kontrolowanych przez siebie terytoriach północnego Iraku i Syrii kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Dokonują tam czystek etnicznych, głównie na ludności niemuzułmańskiej. Siły irackie i kurdyjskie wspierane przez Amerykanów próbują zapobiec masakrom.