sobota, 13 września 2014

Klebsiella pneumoniae NDM - JEST SIĘ CZEGO BAĆ ?W szpitalu w Kiekrzu leży chory zakażony niezmiernie groźną bakterią Klebsiella pneumoniae NDM. Wywołuje ona sepsę i jest odporna na niemal wszystkie antybiotyki. Na świecie zabiła już tysiące ludzi!

Bakteria Klebsiella pneumonia

Chory zakażony śmiertelnie groźna bakterią Klebsiella pneumoniae NDM przebywa w szpitalu w Kiekrzu, przechodzi rehabilitację. - Jest w jednoosobowej sali, nie kontaktuje się z innymi chorymi - wyjaśniała gazecie. pl Jolanta Kasprzak z poznańskiego sanepidu. Poinformowała, że szpital wprowadził w życie procedury mające zapobiegać przeniesieniu zakażenia na innych chorych.


Bakteria Klebsiella pneumoniae NDM jest bardzo groźna, bo oporna na antybiotyki. Znaczna większość leków na nią nie działa. Po raz bakterię wykryto 6 lat temu u chorego w New Delhi. Od trzech lat rozprzestrzenia się w wielu krajach na wszystkich kontynentach. Wywołując zakażenia, które mogą zakończyć się śmiercią, bo często dochodzi do sepsy. Jest szczególnie niebezpieczna u chorych z obniżoną odpornością. Łatwo się nią zarazić przez kontakt z moczem, ropą lub krwią chorego.

Od dwóch lat bakteria jest także w Polsce. Od co najmniej dwóch lat groźna Klebsiella pneumoniae NDM jest też w Polsce. Przypadki zakażeń zanotowano w Warszawie i właśnie w Poznaniu. Na szczęście na razie nikt z zakażonych nie zmarł w Polsce.