sobota, 6 września 2014

PUTIN JUŻ WYGRAŁ - AUTONOMIA WSCHODNIEJ UKRAINY JEST FAKTEM

...  KTÓRY KRAJ TERAZ JEST GODNY WYZWOLENIA PRZEZ SIKORSKIEGO - CZY TERAZ BIAŁORUŚ CZY LITWA STANIE SIĘ OBIEKTEM WESTCHNIEŃ?  
KLICZKO , TYMOSZENKO - PORWALI SIĘ Z MOTYKĄ NA SŁOŃCE - TYLKO BIEDNYCH I GŁUPICH LUDZI ŻAL, KTÓRZY CHCIELI ZOSTAĆ HEROSAMI WOJNY, A POZOSTANĄ TYLKO TŁEM  W KONFLIKCIE Z BRATOBÓJCZYM BRZMIENIEM . Walczyli o autonomie wschodniej Ukrainy i ją wywalczyli.Z tekstu dokumentu podpisanego wczoraj w Mińsku przez przedstawicieli Ukrainy, separatystów i OBWE wynika, że separatyści uzyskali wstępną zgodę na lokalną autonomię. Oprócz zawieszenia broni, które obowiązuje od piątku od 18.00 czasu kijowskiego, przewiduje on nadanie wyjątkowych pełnomocnictw części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz amnestię dla osób biorących udział w walkach. Do porozumienia dotarli dziennikarze Polskiego Radia.


Dokument ma charakter ramowy i wyznacza kierunki dalszych działań. Pierwsze dwa punkty dotyczą zawieszenia broni, które ma być monitorowane przez OBWE. Dalsze mówią o decentralizacji i przyjęciu przez ukraińskie władze odpowiedniego prawa o "tymczasowych zasadach lokalnej autonomii w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego". Ustawa ma też przewidywać przedterminowe wybory lokalne na tych terytoriach.W zawartym wczoraj w Mińsku porozumieniu napisane jest też, że z terytorium Ukrainy mają być wycofane wszystkie nielegalnie działające bojówki wraz z uzbrojeniem. Nie ma mowy o wojskach rosyjskich. Władze w Kijowie mają także przyjąć inną ustawę, która przewidywałaby amnestię za udział w wydarzeniach na terytorium części obwodów donieckiego i ługańskiego.

W dokumencie nie ma żadnych ram czasowych. Nie wiadomo, do kiedy strony mają wypełnić wzięte na siebie zobowiązania.

Zawieszenie broni wciąż trwa, mimo lokalnych incydentów

- Nie słychać strzałów, nie słychać artylerii, ale nie ma pewności co do trwałości zawieszenia broni - powiedział dziś w porannym programie TVN24 Wojciech Bojanowski, reporter stacji przebywający na wschodniej Ukrainie. - Na ten moment jest spokojnie, ale żołnierze cały czas są w okopach, przygotowani na odparcie ataku - dodał.

Po podpisaniu wczoraj porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy wyrażane są nadzieje, że będzie ono trwałe i otworzy drogę do rozwiązania politycznego. Przyjęto je z zadowoleniem, ale i z rezerwą a UE przygotowała nowe sankcje wobec Rosji. Jak na razie pokój utrzymuje się mimo lokalnych incydentów z udziałem żołnierzy.

Przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska podpisali na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego). Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach kraju. Separatyści z kolei zastrzegli, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, iż rezygnują z dążeń do odłączenia się od Ukrainy.


OBAMA WŚCIEKŁY I DALEJ DĄŻY DO DALSZYCH SANKCJI WOBEC ROSJI, A MOŻE BY TAK NA USA NAŁOŻYĆ SANKCJE CO  WTEDY BY SIĘ STAŁO ?

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że cieszyłby się, gdyby ogłoszenie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie doprowadziło do powstrzymania przemocy. Ale ogłaszanie rozejmu to jedno, a wdrażanie to drugie – zastrzegł na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO w walijskim Newport.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył podczas szczytu Sojuszu, że jest pełen nadziei, ale i sceptyczny w sprawie rozejmu na Ukrainie i wezwał europejskich sojuszników do uchwalenia nowych sankcji wobec Rosji, które można by zawiesić, gdyby plan pokojowy się powiódł.

UE powitała z zadowoleniem ogłoszenie zawieszenia broni wyrażając nadzieję, że będzie ono pierwszym krokiem do trwałego rozwiązania politycznego obecnego konfliktu. Jednak ambasadorowie państw UE uzgodnili w piątek nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, który ma być zatwierdzony w poniedziałek.

Nowe sankcje obejmują rozszerzoną listę osób z zakazem wjazdu do UE, zamrożenie aktywów, restrykcje kredytowe wobec rosyjskich firm i zakaz eksportu do Rosji towarów o podwójnym zastosowaniu. Według źródeł dyplomatycznych, wprowadzenie sankcji mogłyby zostać zawieszone, jeśli utrzyma się wstrzymanie ognia na wschodzie Ukrainy, i jeśli Moskwa wycofa z Ukrainy swe wojska.