czwartek, 18 września 2014

Scotland - Liberty

TO JEST WŁASNIE CHWILA W KTÓREJ POLACY NIE POWINNI SIĘ ODZYWAĆ I OGŁOSIĆ ŻE SĄ NEUTRALNI W TYM SPORZE
NO ALE 33 000 RODAKÓW POSTANOWIŁO BYĆ WAŻNYMI :-)Kiełbasa dla naiwnych

Część z Was jest oburzona samym faktem, że imigranci są zachęcani do głosowania. Wspominacie to, że wielokrotnie spotkaliście się z nieuprzejmością rdzennych mieszkańców. "Teraz żebrzą o nasze głosy, a na co dzień nas nienawidzą" - wskazuje @Violetta. "Zmywak z prawem wyborczym, ciekawe" - ironizuje @Gerard.

Mieszkająca także od wielu lat na Wyspach @Dominika tłumaczy, że obietnice (m.in. opieka nad dziećmi), które miałyby wejść w życie po osiągnięciu niepodległości to jedynie "kiełbasa wyborcza", a ich wdrożenie będzie wiązało się z podniesieniem podatków. "Jest to coś, co rząd szkocki z łatwością mógłby wprowadzić już teraz" - napisała.

W jej ocenie, secesja nie poprawi sytuacji Polaków. "Co ja, jako Polka, dostanę od niepodległej Szkocji? Polacy, którzy nie mają powiązań ze Szkocją, nie będą mieli prawa do szkockiego paszportu - decydują wiec o przyszłości nieswojego kraju" - uzasadnia.
Nie tylko zasiłek się liczy

Innego zdania są Ci z Was, którzy czują się zasymilowani. "Skoro tutaj mieszkamy powinniśmy współdecydować o tym, co tutaj się dzieje" - deklarujecie swoją solidarność. @Kas zdecydował się wspierać odłączenie. "Argumenty tych, którzy głosują przeciw, są żenujące... 'Wyrzucą mnie z kraju, stracę zasiłek, Anglia ukarze nas za głosowanie na tak'".

@Konrad przypomina, że wielu Polaków wesprze autonomię Szkocji ze względów chociażby ideologicznych, mając w pamięci drogę do wolności własnego kraju.

"Ten kraj, dawno temu podbity i na sile wcielony w szeregi UK, ma szanse za jednym pociągnięciem ołówka nareszcie stanąć na własnych nogach" - tak widzi sytuację @Ryszard, który planuje zagłosować na "TAK". "Czy będzie lepiej, czy wręcz przeciwnie? A któż to wie... Ale czyż my, Polacy, nie walczyliśmy o naszą wolność po rozbiorach? Czy nie walczyliśmy o niezależność od Rosji odchodząc od komunizmu?" - pyta.

Pozostaje też wiele osób niezdecydowanych, czy powinny głosować. "Wszyscy imigranci w ogóle powinni wstrzymać się od głosowania w tej sprawie. Imigranci mogą żyć dzisiaj tu, jutro tam, zaś ta decyzja spowoduje (jeżeli spowoduje) zmiany dużo trwalsze i radykalniejsze niż tylko jedna kadencja" - uznaje @elemot.