środa, 3 grudnia 2014

UWAGA ! PROMIENIOWANIE JĄDROWE Z UKRAIŃSKIEJ ELEKTROWNI ATOMOWEJ

TO ŻE ELEKTROWNIA DOZNAŁA AWARII TO JEST PEWNE !


Wiadomo, że uszkodzony został reaktor w elektrowni atomowej w Zaporożu (południowo-wschodnia Ukraina). Awaria nastąpiła w reaktorze WWER - 1000/320.

Na Ukrainie, ok. tysiąc kilometrów od granic Polski, doszło do awarii reaktora jądrowego. Potwierdził to premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Awaria nastąpiła w zaporoskiej elektrowni atomowej. To największa elektrownia atomowa w Europie i 5. co do wielkości na świecie! Będziemy na bieżąco informować o możliwym skażeniu. Śledźcie nasze informacje. Za chwilę podamy szczegóły.


Zaporoska elektrownia atomowa jest największą tego typu elektrownią w Europie i 5. na świecie. Jeśli doszło do wycieku i skażenia, a ukraińskie służby nie poradzą sobie z opanowaniem kryzysu, może dojść do niewyobrażalnej tragedii. Niektórzy wieszczą „drugi Czarnobyl”.


Katastrofa nuklearna na Ukrainie


Co ciekawe, w elektrowni tej dochodziło już do awarii: w 2001 i w 2011 roku. Teraz sytuacja jest o tyle groźniejsza, że awaria wydarzyła się w elektrowni atomowej, którą zbudowano na terenie, na którym dziś toczą się walki między prorosyjskimi separatystami i ukraińskim wojskiem. Jeśli awaria była spowodowana działaniami terrorystycznymi lub utratą kontroli nad ważną infrastrukturą w elektrowni, trudno przewidzieć skutki tego dramatu.

Elektrownię w Zaporożu zaczęto budować w 1980 r. W 1984 r. uruchomiono pierwszy reaktor. W sumie pobudowano tam aż 6 bloków o wielkiej sile (950 megawatów). Wyciek z któregokolwiek z nich grozi wielką katastrofą.

Awarię potwierdził już premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Ministerstwo energetyki Ukrainy na razie uspokaja. Mówi, że sytuacja jest pod kontrolą.

Ukraina ma w sumie 15 reaktorów. Ale te w Zaporożu budzą szczególny lęk, z powodu wcześniejszych awarii. W ostatnich dniach w elektrowni działy się niepokojące rzeczy. 28 listopada wyłączono blok nr 3. Miał zostać uruchomiony ponownie 5 grudnia. Dziś wiadomo, że tak w ogóle może się nie stać.


http://www.fakt.pl/wydarzenia/katastrofa-nuklearna-na-ukrainie-ukraina-awaria-w-elektrowni-atomowej,artykuly,507722.html#fp=fakt