czwartek, 13 sierpnia 2015

Znów jesteśmy bankrutami.

"BIDA Z NYNDZOM PRZEZ ŚWIAT PYNDZOM"
A ZŁODZIEJ KRADNIE CO POPADNIE 

Od dziś zaciągamy ekologiczny kredyt, bo ludzkość wyczerpała zasoby ziemi, które powinny wystarczyć na cały rok. Od teraz do końca roku zwiększa się nasze dotychczasowe zadłużenie – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Od 15 lat dramatycznie skraca się termin, kiedy wyczerpujemy przewidziane na rok zasoby Ziemi – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – W 2000 roku na ekologiczny kredyt zaczynaliśmy żyć w październiku. W ubiegłym roku zadłużaliśmy się już 19 sierpnia. Teraz, już 13 sierpnia zaczynamy zjadać Ziemię ponad przewidzianą normę. Stajemy się zatem kredytobiorcami, którzy biorą kolejną pożyczkę, chociaż nie spłacili jeszcze dotychczasowych zobowiązań. Jeżeli tempo naszej konsumpcji nie zwolni, doprowadzimy do całkowitego ich wyczerpania, dosłownie zjadając Ziemię.

Obecnie głód ludzkości na zasoby naturalne znacznie przekracza możliwości ich odnawiania przez Ziemię. O ile jeszcze w 1961 roku, kiedy powstawał WWF, zaledwie 2/3 zasobów naszej planety wystarczało na zaspokojenie zapotrzebowania ludności, dziś jedna Ziemia to za mało. Z kolei Polacy potrzebują już dwóch i pół planet, żeby zaspokoić swój apetyt.

Jeżeli nie zatrzymamy tego niebezpiecznego trendu, zginą kolejne gatunki rzadkich zwierząt, a my, ludzie, znajdziemy się na planecie ograbionej z zasobów, które zapewniają nam przetrwanie. Możemy jednak temu zapobiec już teraz, oszczędzając energię i wodę, segregując i odzyskując odpady, wybierając produkty z odpowiednimi certyfikatami, np. MSC w przypadku ryb i podejmując szereg innych działań.