poniedziałek, 24 października 2016

Schatzgräber - Baza Z okresu II WŚ odnaleziona w Arktyce ...
Rosyjscy naukowcy odkryli na Arktyce wojskową bazę nazistów. To bunkry, zardzewiałe naboje oraz inne przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej. Co ważne, całość zachowana jest dobrze. Niska temperatura sprawiła, że budynki, pociski i inne rzeczy nie uległy zniszczeniu.

Jak podaje brytyjski "Daily Mail" baza położona jest na wyspie Aleksandra, tysiąc kilometrów od bieguna północnego. Powstała w 1942 roku, rok po tym jak Adolf Hitler wkroczył do Rosji. Nosiła nazwę "Schatzgraber" i początkowo służyła jako stacja meteorologiczna. Jej nazwa, według niektórych, może sugerować, że pobliżu musi znajdować się druga, a w niej mogą ukryte być zrabowane przez nazistów dzieła sztuki. (Schatzgraber w tłumaczeniu oznacza "poszukiwacz skarbów" nie bez przyczyny materiały rosyjskich badaczy są tak okrojone , a właściwie nie ma ich wcale. Początkowo stacja miała nosić inną  nazwę "poszukiwacze złota " , ale ta nazwa nie przeszła albo była zbyt dosadna  . Jeżeli faktycznie nazwa idzie w parze z zasobnością tego miejsca to Rosja jest wstanie się obłowić. Rosjanie zawsze działali po cichu i raczej nie lubili się dzielić informacjami nawet szczątkowymi w tym wypadku nie liczy się nowoczesny sprzęt "nie na tym etapie.." co nos . Wiedzieć , gdzie szukać to jest podstawa do sukcesu. To co zostało nam pokazane w materiałach filmowych dosłownie ukazuje nam tylko i wyłącznie przedmioty militarne kierując nas tylko  w ten obszar .Przestawione na nagraniu bunkry nie należą do małych i sugerują raczej jakieś większe przedsięwzięcie. Czekamy na dalsze informacje .. o ile takie się pojawią ? )
poniższy link  w języku niemieckim pobieżnie opisuje  zastosowanie stacji ..?
https://de.wikipedia.org/wiki/Wetterstation_Schatzgr%C3%A4ber

Baza została opuszczona po tym jak naukowcy zatruli się mięsem niedźwiedzia polarnego i zostali w 1944 roku ewakuowani przez niemiecki u-boot. Po 72 latach rosyjscy naukowcy znaleźli na terenie bazy pół tysiąca przedmiotów pochodzących z tamtego okresu, w tym także bardzo dobrze zachowane dokumenty.