czwartek, 3 listopada 2016

Czaszki Paracas - DNA na czaszkach jest dla ludzkości zupełnie nieznane


Półwysep Paracas leży u wybrzeży Ameryki Południowej na terenie Peru. W 1928 roku w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych pod przewodnictwem Julia Tello dokonano odkrycia grobowców w samym sercu pustyni. W jednym z najbardziej zagadkowych pochówków odnaleziono czaszki, które jak się okazuje nie są ludzkimi.
Dodaj napis

Czaszki mają około dwóch tysięcy lat. Dopiero w 2014 roku rozpoczęto dokładne badania nad czaszkami zachowanymi w świetnym stanie. Z wstępnych badań wynika, że znalezione mitochondria DNA na czaszkach jest dla ludzkości zupełnie nieznane, naukowcy stwierdzili, że nie pochodzą one od żadnego znanego na Ziemi stworzenia. Przeprowadzono kolejne testy i ku zdziwieniu wyniki wyszły ponownie równie kontrowersyjne.

Badania nad tymi czaszkami prowadzone były niemalże nieustannie od momentu ich odnalezienia. Dotychczas sądzono, że wydłużony kształt czaszki spowodowany był celowym okaleczaniem jej kształu poprzez usztywnianie głowy za pomocą dwóch kawałków drewna i tkaniny. Inne naukowe wyjaśnienie dotyczące kształtu czaszek związane jest z bardzo żadką chorobą genetyczną Kraniosynostozą. Niestety, żadne z tych racjonalnych wyjaśnień nie tłumaczy ostatnich badań, które dosłownie wstrząsnęły światem archeologii. Badania prowadzone były w dwóch jednostkach, naukowcy nie mieli dostępu do samych czaszek, otrzymali oni jedynie próbki pobrane przez naukowców. Osobom prowadzącym badania zależało na tym, aby kształt i wygląd czaszek nie spowodował nadmiernej sensacji. Poinformowano ich jedynie, że czaszki pochodzą od mumii, datowanej na okres około 2 tys lat.

Archeolodzy są zgodni, że w czaszkach z Paracas pozycja otworu potylicznego jest zupełnie inna niż u szczątków ludzi żyjących w tym samym okresie.

W grobowcach znaleziono 300 czaszek. Archeolodzy żywo interesują się losami tych wykopalisk, ponieważ nigdzie indziej nie odnaleziono podobnych szczątków. Nigdy wcześniej medycyna nie zarejestrowała tak dużych deformacji czaszki.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: Express.co.uk