wtorek, 1 listopada 2016

Włochy mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.. U wybrzeży Włoch drzemie największy podmorski wulkan w Europie

U wybrzeży Włoch drzemie największy podmorski wulkan w Europie: Marsili. Podwodna góra ma u podstawy 70 km długości i 30 km szerokości. Wysoki na 3 tys. metrów stożek, którego wierzchołek znajduje się 450 metrów pod powierzchnią morza w każdej chwili grozi wybuchem, informuje „Corriere della Sera”.

wulkan-wlochy

Problem w tym, że epicentrum trzęsienia znajdowało się zaledwie 70 kilometrów na zachód od krateru podmorskiego wulkanu Marsili. Jak wynika z ostatnich badań, struktura tego wulkanu w ostatnich latach wyraźnie się zmieniła, ściany krateru zaczęły tracić stabilność, a komora magmowa ma bardzo dużą powierzchnię i wciąż się powiększa.

wulkan-wlochy

Wszystkie te zjawiska świadczą o tym, że wulkan może wybuchnąć dosłownie w każdej chwili. Dla wulkanologów wskazówką o zbliżającej się rychłej erupcji są głównie nasilające się wstrząsy.


Gdy wulkan wybuchnie, jego ściany, bardzo kruche, zawalą się, a to wywoła falę tsunami, która pochłonie Kampanię, Kalabrię i Sycylię – ostrzega prof. Enzo Boschi, prezes Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Włoch.

Jego zdaniem do katrastrofa może się wydarzyć w każdej chwili, nawet jutro.


Nie wiadomo, kiedy ostatnio Marsili wybuchł. Nie ma o tym wzmianek w żadnych dokumentach. Jednak wulkan jest stale czynny.


wulkan-wlochu

Ostatnio jego aktywność wzbudziła zaniepokojenie naukowców. Wysłali więc tam statek badawczy Urania. Okazało się, że ściany wulkanu, w którym kipi magma, są niezmiernie kruche.

Co to oznacza? Że w każdej chwili kawerna, w której zbiera się magma może pęknąć. Wulkan runie wówczas, wywołując ogromna falę tsunami.
Marsili znajduje się na Morzu Tyrreńskim, zaledwie 150 km od Kampanii.

Wulkan Etna został pokryty instrumentami, które mogą nas ostrzec przed ewentualnym wybuchem. Na Marsili nie mamy takiej aparatury. Wiemy, że katastrofa nastąpi, może już jutro, ale nie potrafimy jej przewidzieć – twierdzi prof. Boschi.

http://www.koniec-swiata.org/juz-jutro-wlochy-moga-zniknac-powierzchni-ziemi/