poniedziałek, 9 stycznia 2017

Jak działają żółte kropki...?Temat dedykowany anonimowym ulotkarzom.
Poniższe informacje przydadzą się na wypadek, gdyby komuś zachciało się drukować i wywieszać swoje przedwyborcze ulotki, albo jakieś inne treści, które nie spodobają się władzy.

Spisek żółtych kropek.
Czy wiesz, że za każdym razem gdy drukujesz jakiś dokument na swojej drukarce, pozostawiasz po sobie ślad na kartce papieru, który może być użyty przez rząd do śledzenia twojej aktywności ? To prawda, istnieje spisek miejsce między rządem USA a producentami drukarek, w tym celu stworzono niewidzialny sposób śledzenia (zazwyczaj w postaci żółtych kropek). Znajdują się one na każdej kartce, wydrukowanej w większości standardowych drukarek. Te wysoce kontrowersyjne praktyki są niezauważone przez przeciętnego człowieka, częściowo dlatego, że ludzie nie wiedzą o problemie, a częściowo ze względu na fakt, że większość ludzi nie czuje, że ma coś do ukrycia.

Jak działają żółte kropki.
Żółte kropki są drukowane wg. określonego wzorca i tworzą system, który pozwala rządowi na identyfikację osoby fizycznej, wydrukowane bowiem punkty pozwalają na określenie drukarki, jej numeru seryjnego. Czasami można nawet określić datę i czas, w którym dokument został wydrukowany.
Złamanie kodów tych kropek przez Electronic Frontier Foundation przyniosło jak na razie tylko umiarkowane rezultaty.

Legalność żółtych kropek
Czy jest to w ogóle prawne dla rządu i producentów drukarek, aby śledzenić aktywność klientów? Odpowiedź na to pytanie pozostaje niejasna. Z jednej strony, nie ma prawa które by wyraźnie zabraniało takiej działalności poprzez drukarkę. Z drugiej strony istnieją obawy, że śledzenie bez wiedzy i zgody może być naruszeniem praw człowieka. Na razie producenci nadal korzystają z tej technologii i nie czują ryzyka poważnych konsekwencji.

Pamiętacie nie dawno artykuł o kserokopiarkach które są w urzędach i w firmach, gdzie urządzenie można po okresie eksploatacji oddaje się na złom, ale wszystkie dokumenty kopiowane, nawet tajne dla firmy, były w pamięci kserokopiarki czyli znajdowały się w dysku i nie było żadnego problemu aby je odzyskać…..

Rząd USA ma stanowisko, że konieczne jest stosowanie żółtych kropek, co pomoże w walce z fałszowaniem pieniędzy. Teoretycznie nawet osoby bez zaawansowanych umiejętności obsługi komputera, mogą korzystać z drukarki w domu tylko po to, żeby drukować fałszywe kopie pieniędzy. Jeśli pieniądze te będą miały żółte kropki, to rząd będzie mógł łatwiej zidentyfikować fałszywe banknoty, jak również fałszerzy.

Mimo, że podrabianie towarów to bez wątpienia problem, to w tej formie z pewnością powszechny on nie jest. Fałszerze nie są durni i nie drukują fałszywych pieniądzy za pomocą komputera w domu.
Jak widać nie potrzeba wcale dużego wysiłku, aby uzasadnić takie szerokie naruszenie naszej prywatności. A ponadto, istnieją uzasadnione obawy, że rząd korzysta z tych informacji do innych celów, niż uniemożliwianie fałszowania.

Co producenci drukarek mają do powiedzenia?
Producenci drukarek siedzą podejrzanie cicho o ich roli w spisku żółtych kropek. Twierdzą, że nie ma żadnego prawnego uzasadnienia, aby musieli wykonywać polecenia rządu, więc dlaczego mieliby to robić. Jednak większość producentów drukarek rzeczywiście wdrożyła tą technologię. Do tej pory jednak żaden z producentów nie potwierdził, że żółte kropki są zaprojektowane w celu śledzenia i identyfikowania użytkowników.

Drukarki i kopiarki, które używają żółtych kropek.
Stwierdzono, że większość sprzedawanych dziś na całym świecie kolorowych drukarek i kopiarek ma jakiś typ technologii śledzenia. Nie wszystkie korzystają z żółtych kropek jako sposobu niewidocznego śledzenia, metodę tą najczęściej stosują producenci: Brother, Canon, Dell, Konika, Samsung, Toshiba i Xerox.
Tutaj jest czarna lista drukarek. http://www.eff.org/pages/list-printers-which-do-or-do-not-display-tracking-dots

Jak zobaczyć żółte kropki.
Czytasz i myślisz, że to wszystko żart? Możesz rzeczywiście zobaczyć żółte kropki na własnym komputerze. Są one widoczne, gdy podświetlisz niebieską diodą papier w ciemnym pokoju. Widać je również przy użyciu wysokiej jakości skanera i programów do obróbki zdjęć; wystarczy zeskanować dokument i użyć oprogramowania wybierając tylko niebieski kanał ze schematu kolorów.

http://www.cartridgesave.co.uk/news/the-yellow-dot-printer-conspiracy/