niedziela, 22 grudnia 2019

POTĘŻNA EKSPLOZJA NA SŁOŃCU .. naukowcy tego oczekiwali ???Eksplozja na Słońcu, jakiej dotąd nie widziano


Amerykańska agencja kosmiczna zaobserwowała na powierzchni naszej gwiazdy nowy typ eksplozji magnetycznej. Naukowcy teoretyzowali o nim już około 15 lat temu, jednak dopiero teraz zauważono go dzięki obserwatorium dynamiki Słońca.


Przykładowa protuberancja słoneczna widziana w ultrafiolecie (NASA/SDO AIA Team)

Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA zaobserwowało magnetyczną eksplozję, której dotąd nigdy nie widziano.

Jak do niej doszło? Duża pętla materiału uruchomiona przez erupcję na powierzchni Słońca - nazywana protuberancją - powstała w górnych partiach słonecznej atmosfery. Zaczęła opadać na powierzchnię naszej gwiazdy. Jednak zanim opadła, dostała się w linie pola magnetycznego, co wywołało kolejną eksplozję.

Naukowcy widzieli już wcześniej takie szybkie zmiany w układzie linii pola magnetycznego. Proces ten znany jest jako rekoneksja magnetyczna. Do tej pory astronomowie nie zaobserwowali jednak tego zjawiska, wywołanego przez pobliską erupcję.

Obserwowane dotychczas rozrywanie i łączenie linii pola magnetycznego (czyli rekoneksji magnetycznej) były "spontaniczne". To nowe zjawisko nazwane zostało "wymuszoną rekoneksją" (po ang. forced reconnection).


Zaobserwowana wymuszona rekoneksja na Słońcu (NASA/SDO/Abhishek Srivastava/IIT(BHU)​)


Ustalenia dotyczące obserwacji naukowcy opublikowali w czasopiśmie naukowym "The Astrophysical Journal". Obserwacja potwierdza to, o czym naukowcy jedynie teoretyzowali od kilkunastu lat. Może teraz pomóc w zrozumieniu zjawisk zachodzących w atmosferze Słońca, przewidywaniu kosmicznej pogody oraz doprowadzeniu do przełomu w laboratoryjnych eksperymentach plazmowych.